Krople do oczu w ciąży

Jakie krople do oczu w ciąży?

Ciąża ma ogromny wpływ na stan zdrowia kobiety – dotyczy to właściwie każdego narządu i obszaru ciała. Szczególnie narażone są oczy, ponieważ bardzo często pojawiają się problemy z zespołem suchego oka, zapalenie spojówek, a także nadmierne zmęczenie narządu wzroku. Dlatego niezwykle pomocne są krople do oczu w ciąży. Jednak ze względu na własne zdrowie oraz stan rozwijającego się dziecka nie możesz stosować wszystkich produktów. Przekonaj się zatem, jakie krople będą w pełni bezpieczne w tym szczególnym czasie.

Krople do oczu w ciąży – jakie są najlepsze?

W trakcie ciąży nie możesz stosować niektórych preparatów, ponieważ mają one zły wpływ na zdrowie dziecka. Podobnie jest w przypadku kropli do oczu. Oczywiście nie oznacza to, że musisz przez cały okres ciąży borykać się z problemami ze wzrokiem. Po prostu stosuj odpowiednie produkty. Najlepiej sprawdzą się krople do oczu bez konserwantów – ich prosty skład z pewnością nie będzie miał negatywnego wpływu na Twój organizm. Poza tym postaw na naturalne substancje, a przede wszystkim skonsultuj się z lekarzem – wtedy zyskasz pewność, że tzw. sztuczne łzy nie tylko są dopasowane do Twojego aktualnego stanu, ale też poradzą sobie z problemami ze wzrokiem.

Jak zadbać o oczy w trakcie ciąży?

Domowe sposoby na nawilżenie oczu

Krople do oczu w ciąży bez konserwantów to nie jest jedyny sposób walki z objawami zespołu suchego  oka. Możesz też postawić na domowe sposoby, które często bywają naprawdę skuteczne – szczególnie jeśli symptomy są dość łagodne bądź chcesz działać profilaktycznie. W takim przypadku stosuj odprężające okłady z naturalnych ziół. Szczególnie pomocny jest delikatny rumianek, ponieważ wyróżnia się nawilżającym działaniem. Oprócz tego zdecyduj się na okłady z ziela świetlika, które są w stanie złagodzić objawy stanu zapalnego spojówki.

Jeśli masz problemy z oczami, to nie ograniczaj się jedynie do działania zewnętrznego. Zadbaj o siebie także od wewnątrz i koniecznie włącz do swojej diety produkty bogate w witaminę A oraz składniki bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Pamiętaj o prawidłowej higienie pracy

Podczas ciąży jeszcze mocniej musisz zadbać o prawidłową higienę pracy – szczególnie jeśli spędzasz długie godziny przed ekranem monitora. W końcu nieodpowiednie warunki również mają wpływ na stan Twoich oczu. Przede wszystkim dotyczy to częstego przebywania w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Zastanawiasz się, jak możesz zadbać o oczy? Tak naprawdę już regularne wietrzenie pokoju na pewno Ci pomoże, możesz też stosować nawilżacz powietrza. Oprócz tego unikaj kontaktu z dymem papierosowym, ponieważ ma negatywny wpływ na narząd wzroku.

Prawidłowa higiena pracy obejmuje również odpowiednie ustawienie monitora. Najlepiej, jeśli znajdzie się w bezpiecznej odległości od Ciebie, a przede wszystkim nieco poniżej linii wzroku. Dzięki temu nie musisz zbyt szeroko otwierać oczu, a tym samym jedynie niewielki obszar jest narażony na wysuszenie.

Jeśli jesteś w ciąży i pracujesz przed ekranem monitora, to stosuj odpowiednie soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. Zdecyduj się na modele ze specjalnymi warstwami uszlachetniającymi typu polaryzacja, blue blocker lub powierzchnia antyrefleksyjna.

Zadbaj o nawilżenie oczu

Niezwykle istotne jest to, żebyś stosowała krople do oczu w ciąży, ponieważ to właśnie one wyróżniają się najskuteczniejszym działaniem nawilżającym. Szczególnie w momencie, gdy mocno rozwinął się już zespół suchego oka lub pojawiły się inne problemy w obszarze narządu wzroku. Pamiętaj o tym przede wszystkim jeśli już przed ciążą miałaś kłopoty z nadmiernym wysuszeniem się oczu.

Jeśli tylko będziesz stosować krople do oczu bez konserwantów, to z pewnością nie musisz się ich obawiać. W przypadku, gdy niezmiennie odczuwasz bolesne dolegliwości, to udaj się do lekarza. Być może rozwinął się stan zapalny, który można zlikwidować jedynie przy pomocy antybiotyków bądź doustnych środków.

Stosuj gimnastykę oczu

Wielu specjalistów uznaje, że to właśnie gimnastyka oczu pomaga zachować narząd wzroku w dobrej kondycji, co przyniesie pozytywne skutki także w trakcie trwania ciąży. Poza tym takie ćwiczenia nie zajmują wiele czasu, więc możesz je wykonać w wolnej chwili, a przede wszystkim stosować te techniki, a później zaaplikować krople nawilżające.

Czy wiesz, jakie ćwiczenia warto stosować? Do wyboru masz całkiem sporo opcji, ale najpopularniejsze polegają na wodzeniu wzroku wzdłuż znaku nieskończoności. Możesz też zamknąć oczy na 20 sekund, aby mogły się skutecznie odprężyć.

Najczęstsze problemy z oczami u kobiet w ciąży

Bardzo często ciąża ma wpływ na kondycję oczu. Szczególnie jeśli wcześniej pojawiały się już takie problemy bądź po prostu masz wadę wzroku. Niekiedy dochodzi również do ich pogłębienia, co ma spory wpływ na codzienne funkcjonowanie. Dlatego konieczne są regularne wizyty u okulisty, a także stosowanie nawilżających kropli do oczu. Tym bardziej że zespół suchego oka, to jedna z najczęstszych przypadłości, dotykających kobiety w ciąży. Przede wszystkim ma to związek ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie, a do tego są spowodowane przez hormony. Zazwyczaj skutkuje to ograniczeniem produkcji filmu łzowego. Zatem dla utrzymania prawidłowej kondycji oczu, konieczne jest zastąpienie tych naturalnie wytwarzanych substancji. Pomagają w tym właśnie tzw. sztuczne łzy – wyróżniają się nie tylko działaniem nawilżających, ale też chronią rogówkę i spojówkę.

Pamiętaj o tym, że warto stosować preparaty nawilżające oczy także profilaktycznie. W końcu rozwój zespołu suchego oka skutkuje pojawieniem się wielu uporczywych dolegliwości. Przede wszystkim warto tu wymienić:

  • ból oczu i głowy,
  • uczucie dyskomfortu,
  • nadwrażliwość na światło,
  • pieczenie i swędzenie oczu,
  • nadmierne pocieranie oczu i częste mruganie,
  • widoczne zaczerwienienie oczu,
  • nadmierne łzawienie z oczu,
  • zaburzenie składu filmu łzowego,
  • uczucie „piasku w oczach” lub ciała obcego,
  • pogorszenie jakości widzenia – szczególnie często dotyczy to kobiet, które mają wadę wzroku,
  • okresowe przymglenie widzenia.