Soczewki asferyczne

Co to jest asferyczna soczewka?

Wybór odpowiednich szkieł kontaktowych bywa naprawdę trudny ze względu na mnogość rodzajów i skomplikowane nazewnictwo. Jednak koniecznie musisz zwrócić uwagę na te detale, ponieważ to właśnie one decydują o Twoim komforcie i jakości widzenia. Dlatego sprawdź, czym dokładnie wyróżnia się asferyczna soczewka!

Szkła asferyczne – co to jest?

Warto zaznaczyć, że soczewki asferyczne jeszcze lepiej dostosowują się do naturalnej geometrii oka w porównaniu do modeli sferycznych. Właśnie z tego powodu korzystanie z nich gwarantuje Ci maksymalną wygodę, a przede wszystkim możesz cieszyć się naprawdę wyraźnym obrazem. Zwróć również uwagę na to, że dostępne są soczewki asferyczne minusy, plusy, a także warianty z asferyczną powierzchnią wewnętrzną lub zewnętrzną. Po prostu bardzo nowoczesne i wielozadaniowe.

Zwróć uwagę na to, że szkła asferyczne u wielu osób tworzą jeszcze wyraźniejszy obraz w porównaniu do modeli sferycznych. Dzieje się tak ze względu na ich specyficzną budowę, która minimalizuje wszelkie aberracje sprawiając, że widzenie jest ostrzejsze i niczym niezmącone. Dlatego ich kształt nie przypomina wycinka kuli, tylko parabolę lub hiperbolę.

Jakie są rodzaje soczewek asferycznych?

Soczewka z asferyczną powierzchnią wewnętrzną

Do takiej grupy szkieł należą soczewki twarde, przepuszczające gaz, a także niektóre miękkie modele np. te silikonowo-hydrożelowe. Taka soczewka asferyczna ma redukować twardość szkła, co wpływa na komfort użytkowania, a przy tym znacznie lepiej dostosowuje się do rogówki. Wśród zalet tego rodzaju soczewek warto wymienić nie tylko wygodę, ale również możliwość tworzenia jeszcze bardziej wyraźnego obrazu.

Soczewka z asferyczną powierzchnią zewnętrzną

Tego typu asferyczna soczewka jest przeznaczona do osób, które borykają się nie tylko z krótko- lub dalekowzrocznością, ale również mają inne problemy z oczami o niewielkim nasileniu. Dlatego zastosowano różne rozmieszczenie mocy refrakcyjnej, co przyczynia się do tego, że wszystkie promienie świetlne skupiają się dokładnie w tym samym punkcie. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy rogówka ma nieco inny kształt. Właśnie z tego powodu soczewka z asferyczną powierzchnią zewnętrzną jest czasem stosowana przy astygmatyzmie.

Kto powinien wybierać soczewki asferyczne?

Zależy Ci na jeszcze lepszym i wyraźniejszym obrazie? Zatem postaw na modele asferyczne, ponieważ one gwarantują Ci doskonałą widoczność na całej powierzchni szkła. Poza tym ta opcja jest przeznaczona dla osób z krótko- i dalekowzrocznością. Choć najczęściej są polecane wtedy, gdy masz nieco większą wadę wzroku, ponieważ są cienkie i płaskie. Dzięki temu soczewki kontaktowe są nieco bardziej elastyczne, jeszcze wygodniejsze, a przede wszystkim z łatwością dostosowują się do kształtu rogówki.

Warto zaznaczyć, że soczewki asferyczne minusy i plusy zmniejszają też zniekształcenia, jakie powstają w wyniku noszenia wariantów sferycznych przy dużych wadach wzroku. Szczególnie takie powiększenia lub pomniejszenia oczu są widoczne, gdy nosisz okulary korekcyjne, ale ten problem czasem pojawia się także przy soczewkach kontaktowych. Zatem, jeśli nie chcesz, żeby takie akcesoria wpływały na Twój naturalny wygląd, to na pewno spodobają Ci się szkła asferyczne.

Czym różnią się asferyczne soczewki od sferycznych?

Bardzo podobne nazewnictwo sprawia, że asferyczne soczewki bywają mylone z tymi sferycznymi. Tak naprawdę zarówno soczewki sferyczne, jak i asferyczne służą do korekcji takich samych wad wzroku, czyli krótko- i dalekowzroczności. Różnice dotyczą przede wszystkim ich budowy. Po prostu modele asferyczne mają taką samą moc na całej powierzchni szkła. Inaczej jest w przypadku wariantów sferycznych, gdyż one zapewniają najlepszą ostrość obrazu jedynie w samym centrum.

Warto też zaznaczyć, że soczewka asferyczna idealnie dopasowuje się do kształtu oka, co znowu przyczynia się do jeszcze lepszej jakości widzenia. Szczególnie ma to znaczenie, jeśli zależy Ci na nowoczesnych wariantach, wykonanych z powłoki silikonowo-hydrożelowej, ponieważ są nieco sztywniejsze od tych hydrożelowych. Jednocześnie nie musisz zwracać uwagę na te drobne różnice, ponieważ i tak specjalista wskaże Ci modele, które są dla Ciebie odpowiednie. Poza tym silikonowo-hydrożelowe szkła w praktyce bardzo często mają asferyczną powierzchnię.